DEM’in Tuşba hedefi: ‘Belediyemizi geri alacağız’

VAN – Van’ın merkez Tuşba ilçesi, yaklaşan yerel seçimlerle birlikte siyasi partilerin yoğun çaba harcadığı önemli bir nokta. Hem DEM Parti hem de AK Parti, ilçede seçim çalışmalarını hızlandırdı. DEM Parti, Hanım Akkoş ve Ümit Keser’le, AK Parti ise Süleyman Oflas’la sahada aktif bir şekilde seçim kampanyası yürütüyor.

Öte yandan, ilçede uzun yıllar AK Parti çatısı altında siyaset yapan Nayif Şabu ise Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) Tuşba adayı olarak seçmenin karşısına çıkıyor. YRP’nin Tuşba’da AK Parti’nin oylarını bölebileceği, DEM Parti’nin ise 2019 seçimlerinde kazanmasına rağmen elinden alınan belediyeyi tekrar kazanabileceği öngörülüyor.

Sahada yoğun bir tempoyla çalışan DEM Parti’nin Tuşba Belediye Eşbaşkan Adayları Hanım Akkoş ve Ümit Keser, yerel seçime ilişkin sorularımızı yanıtladı.

DEM Parti Tuşba Belediye Eş Başkan Adayı Ümit Keser

‘VAN MERKEZİ, OY HESABI YAPARAK ÜÇE BÖLDÜLER’

Van’ın Tuşba ilçesi, 2012 yılında kentin ‘büyükşehir’ olmasıyla birlikte kurulan yeni bir ilçe. İlk kez 2014’te seçime giren Tuşba’nın ilk belediye başkanı, oyların yüzde 49,9’unu alan AK Parti’li Fevzi Özgökçe oldu. HDP ise seçimi yüzde 44 ile kaybetti.

DEM Parti Tuşba Belediye Eşbaşkan Adayı Ümit Keser, 2014’teki kaybın sebebini şöyle anlattı: “Van ‘büyükşehir’ olduğu zaman, merkezi oy hesabı yaparak üç ilçeye böldüler. HDP’nin oylarının ağırlıklı olduğu Van merkezini, kendilerinin kazanabilecekleri şekilde harita üzerinden böldüler. Ortaya çıkan harita bir oy haritası oldu. Ama buna rağmen başaramadılar. Edremit ve İpekyolu’nu partimiz kazandı. Tuşba ilçesinde ise kazanacağımızdan zaten emin olduğumuz için ve belki de yeterli bir çalışma yapmadığımız için kaybettik. Fakat bir sonraki yerel seçimde eksikliklerimizi giderdik ve ciddi bir oy farkıyla kazandık.”

DEM Parti Tuşba Belediye Eşbaşkan Adayı Hanım Akkoş

HDP’Lİ EŞBAŞKANLARA MAZBATA VERİLMEDİ

HDP, 2019 seçimlerinde oyların yüzde 53’ünü alarak Tuşba’yı kazandı ancak eşbaşkanların mazbatası KHK’li oldukları gerekçesiyle verilmedi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), kazanan adayların yerine, AK Parti’nin adayı Salih Akman’ı belediye başkanı olarak atadı.

DEM Parti Tuşba Belediye Eşbaşkan Adayı Hanım Akkoş, yaşananların hukuksuzluk ve irade gaspı olduğunu belirterek şu şekilde konuştu: “Arkadaşlarımız halkın iradesiyle seçildi ama hukuksuz bir şekilde mazbataları ikinci olan partiye verildi. Belediyede 20 meclis üyemiz vardı ve çoğunluk bizdeydi. İlk başlarda meclise gelen ve bizim onaylamadığımız kararları bu yüzden geçiremiyorlardı. Sonrasında farklı tarihlerde 8 meclis üyemiz görevlerinden uzaklaştırıldı ve meclis çoğunluğunu bu şekilde ellerine aldılar. Bu süreçten sonra, halkın yararına verdiğimiz hiçbir önerge ve çalışma kabul edilmedi. Tam tersine; kendi çevrelerine, kendi ailelerine çalıştılar. Gelen bütçe ile halk için hiçbir şey yapılmadı. Kendi rantlarına çalıştılar.”

Eşbaşkan Adayı Akkoş, seçim çalışmaları kapsamında ev ziyaretleri gerçekleştiriyor.

‘BELEDİYENİN KAYNAKLARINI YANDAŞLARINA PEŞKEŞ ÇEKTİLER’

Organize Sanayi Bölgesi, Oto Sanayi Sitesi, Van Feribot İskelesi, Van Garı, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Dursun Odabaş Tıp Merkezi Hastanesi gibi önemli lokasyonların olduğu Tuşba, kronikleşmiş birçok sorun bulunuyor. Van Gölü’ne sahili olan ilçe, önemli bir turizm, tarım ve hayvancılık potansiyeli taşımasına rağmen bu olanaklardan henüz faydalanamıyor.

Tuşba halkının çaresiz bırakıldığını belirten Akkoş, “Yıllarca hiçbir çalışma yapılmadı. Oysa, Tuşba’nın çok verimli arazileri vardır. Sadece bu tarım arazileri değerlendirilmiş bile olsaydı, gençlerimiz batıda inşaatlarda çalışmak yerine buraları ekip biçerek geçimlerini sağlayabilirlerdi. Fakat onlar kendi çevrelerine, yakınlarına, yandaşlarına belediyenin kaynaklarını peşkeş çektiler. Biz göreve geldiğimizde yandaşlara akıtılan bu paranın da önünü kesmiş olacağız.”

‘YRP’NİN CİDDİ BİR ŞEKİLDE AKP’DEN OY ALACAKTIR’

Tuşba’da, AK Parti’den kopuşlarla kadrosunu büyüten YRP’nin, AK Parti’nin oylarını böleceği düşünülüyor. DEM Parti Tuşba Belediye Eşbaşkan Adayı Ümit Keser, Türkiye’deki genel ekonomik ve siyasi durumun AK Parti’nin aleyhine olduğunu ve YRP’nin de bunun farkında olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Biz kendi çizgimizde olduğu gibi ilerliyoruz. Bizim amaçlarımızda, hedeflerimizde bir değişiklik yok ama onların siyaseti günden güne değişiyor. YRP de bu fırsattan dolayı adım adım yükselecektir. Bizden daha ekonomik masraf içerisinde olduklarını görüyorum. Bence YRP’nin ciddi bir şekilde AKP’den oy alacaktır. Çünkü kayyım tahribatı ile Türkiye genelindeki ekonomik ve siyasi kriz, YRP’yi güçlendiriyor.”

‘KAYYIMLAR ARTIK TARİHTE KALDI’

Keser, kayyım atanması endişelerine ilişkin de konuştu: “Bunlar ‘bir daha kayyım atamazlar’ diyemeyiz. Düşünüyorlardır. Hatta şimdiden onun hazırlıklarını yapmaya çalışıyorlardır. Fakat artık konjonktürel olarak kabul edilebilecek bir durum değil. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum da buna artık müsait değil. Dolayısıyla kayyımların artık tarihte kaldığını düşünüyorum. Kendileri de böyle düşündüklerini beyan ediyorlar. Örneğin; geçen gün AKP’nin Erciş adayı bile kayyımları eleştirdi. Halkın üçüncü kez kayyım atanmasına tahammülü olamayacağını söyledi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x